Chcete si postavit vysněný dům, ale ještě nemáte stavební pozemek? Přečtěte si, na co byste se měli zaměřit než pozemek vůbec koupíte.
1) Přístup pozemku ke komunikaci
Ke každému stavebnímu pozemku je potřeba zajistit přístup pomocí zpevněné pozemní komunikace. Velmi často se stává, že k pozemkům vede nezpevněná cesta a musíte tedy počítat s tím, že ji bude nutné přestavět.
Jestliže nevyřešíte příjezdovou cestu zároveň s koupí pozemku, můžete mít v budoucnosti velké komplikace. Například vám banka nemusí schválit hypotéku na dům nebo stavební úřad nemusí schválit stavbu, protože k nemovitosti není přístup.
2) Lokalita
Pokud plánujete postavit dům pro vaši rodinu, podívejte se, jak daleko jsou školky a školy.
Vybrané místo navštivte a zjistěte si, jaký je na pozemku terén. Zaměřte se na to, zda je rovný nebo svažitý. Na svažitém pozemku můžete postavit jen určité typy domů, nebo se vám může prodražit při budování základové desky a vyrovnávání pozemku.
3) Dostupnost sítí
Další velmi podstatným parametrem při výběru stavebního pozemku je dostupnost inženýrských sítí - pokud tedy neplánujete nezávislý dům. Zjistěte si, jestli kolem pozemku vedou potřebné inženýrské sítě - elektřina, voda, kanalizace a další pro vás podstatné napojení na "civilizaci". Ideální stav je, pokud jsou všechny přípojky zkolaudované. Můžete se radovat, že jste našli levný pozemek na hezkém místě, ale pokud zaplatíte za vybudování inženýrských sítí k vašemu domu 1 milión nebo více, tak vás ta radost také může velmi rychle přejít.
4) Katastr nemovitostí
Z katastru nemovitostí se dozvíte hromadu informací. Nahlížení je bezplatné a získáte tam podrobnosti o vlastnících, parcelách, evidovaných budovách a o stavu některých řízení na pracovištích katastrálních úřadů. V našem předešlém článku se dozvíte, jak nahlížet do katastru nemovitostí.
5) Geologický průzkum
Pokud chcete mít jistotu, že je pozemek opravdu vhodný pro podklad stavby, proveďte stavební geologický průzkum. To vám do budoucna může ušetřit nemalé peníze.
6) Smlouva
Nezapomeňte, že kupní smlouva musí mít úředně ověřené podpisy.
Měla by obsahovat:
Identifikaci předmětu smlouvy a smluvních stran.
Prohlášení prodávajícího o možnosti výstavby na pozemku.
Kupní cenu, způsob placení a datum předání pozemku s informací, kdo a kdy podá návrh na vklad katastrálnímu úřadu a kdo zaplatí poplatek.
Shodu projevu vůle.
Datum a úředně ověřené podpisy.
Prohlášení prodávajícího, že předmět prodeje není zatížený právními ani faktickými vadami.
Jak můžete vidět, není lehké koupit stavební pozemek. Pokud chcete mít vše v pořádku, obraťte se raději na odborníky.
Autor: FND Reality